Rozwód jak możesz pomóc sobie i swojemu dziecku ?

Rozwód jest sytuacją kryzysową dla całej rodziny, wynika z decyzji dorosłych.

  • zazwyczaj poprzedzają go konflikty, które nie muszą być jasne dla dziecka i w których mimo woli lub jawnie ono uczestniczy.
  • są to dla dziecka sytuacje niezwykle trudne, jego świat się wali. Wasze spory, kłótnie, awantury ,Wasze decyzje ranią uczucia dziecka. Niezależnie od tego, co Wy do siebie czujecie, najczęściej kocha Was oboje i boi się, że skoro nie kochacie już siebie, możecie także przestać je kochać .Dzieci są bezbronne i zależne I to one, z reguły, za rozstanie rodziców płacą najwięcej.

Czytaj więcej...

Dlaczego tak trudno być rodzicami nastolatka

Problemy dorastania

Młodzi ludzie buntują się przeciw dorosłym, a rodzice są pierwszymi dorosłymi, przeciw którym ten bunt jest skierowany. Dzieci w okresie dorastania chcą być traktowane jak dorosłe i nie godzą się z zakazami i ograniczeniami stosowanymi przez rodziców. Taka postawa jest wyrazem naturalnego w tym wieku dążenia do wyodrębnienia się i niezależności, ale najczęściej rodzi konflikty.

Czytaj więcej...

Czego dorastające dzieci potrzebują od rodziców

Dorastające dzieci potrzebują naszej dyskretnej obecności, dostępności i gotowości do udzielania im pomocy .Wierzą, że w porę zareagujemy, gdy dzieje się coś niedobrego i znajdziemy sposób, aby rozwiązać problem. Chcą widzieć w nas swoich sojuszników, na których mogą liczyć w trudnych momentach.

Czytaj więcej...

Nasze dzieci i narkotyki

POSZERZ SWOJĄ WIEDZĘ NA TEMAT NARKOTYKÓW.
ŁATWIEJ PRZEKONASZ DZIECKO O ICH SZKODLIWOŚCI UŻYWAJĄC RZECZOWYCH ARGUMENTÓW.


Powinieneś także:

  • nauczyć się rozpoznawać sygnały ostrzegawcze wskazujące nz zażywanie, by w porę zareagować,
  • wiedzieć ,gdzie znaleźć pomoc dla siebie i dla dziecka, kiedy pojawi się problem

Czytaj więcej...

Nieobecności Twojego dziecka

Wagary są zjawiskiem niepożądanym, wymagającym interwencji. Są sygnałem, że z uczniem dzieje się coś złego, z czym sam nie może sobie poradzić. Rzecz może dotyczyć problemów rodzinnych, trudnych wydarzeń przerastających dziecko, np. konflikt między rodzicami, rozwód, śmierć bliskiej osoby. Zagubione, przytłoczone ciężarem stresu dziecko ucieka ze szkoły w nadziei, że w ten sposób rozwiąże problem.

Czytaj więcej...

Dekalog rozsądnego rodzica

  1. Jeśli chcesz nauczyć dziecko odpowiedzialności, przede wszystkim musisz być konsekwentny i cierpliwy. Nastolatek, zwłaszcza jeśli do tej pory był pod ochroną, będzie się przed tym bronił z całych sił. Kiedy np. chcesz, by syn zrobił porządek w pokoju albo zaczął ścielić swoje łóżko, stań w drzwiach i czekaj aż to zrobi. Podobno trzeba sześciu tygodni, by czynność wykonywana regularnie zamieni się w nawyk.

    Czytaj więcej...

Przedmaturalny zawrót głowy ... u rodziców

Czyli jak poradzić sobie ze stresem przedmaturalnym swoim i swoich dzieci.

To, że TY i Twoje dziecko odczuwacie stres przedmaturalny jest naturalnym stanem rzeczy. Jest to jeden z najważniejszych egzaminów w życiu Twojego dziecka i zarówno ono, jak i Ty pragniecie aby wszystko poszło jak najlepiej. Nie należy jednak przesadzać z zamartwianiem się i swoim zachowaniem dodatkowo denerwować maturzystę. Dlatego bardzo ważne jest, abyś nauczył się radzić sobie ze swoim stresem i dodatkowo wsparł swoje dziecko przed egzaminem dojrzałości.

Czytaj więcej...

Cyberprzemoc, uzależnienie od komputera?!!

Dla wielu rodziców dziecko siedzące w domu przed monitorem komputera to gwarancja jego bezpieczeństwa. Nic bardziej mylnego, bo chociaż w tej sytuacji trudno o guza czy podrapane kolana, dziecko może paść ofiarą cyberprzemocy ze strony rówieśników, natknąć się na niewłaściwe i niebezpieczne dla jego psychiki treści internetowe, stać się ofiarą internetowego przestępcy lub po prostu wpaść w uzależnienie, które odbije się na jego zdrowiu i relacjach społecznych.
Rodzice często nie są  jednak świadomi, jakie zagrożenia czychają na ich dzieci, spędzające coraz więcej czasu przed monitorem komputera. Według badań „EU Kids Online” (2010 r., grupa badana: 23420 dzieci w wieku 9-16 lat korzystających z Internetu), 92 proc. dzieci (w skali Europy) korzysta z Internetu przynajmniej raz na tydzień, 57 proc. - zagląda do sieci prawie codziennie.

Czytaj więcej...