To hasło towarzyszy w tym roku ogólnopolskim obchodom Dnia Bezpiecznego Internetu, również w naszej szkole. Trwać one będą do połowy marca. W tym czasie organizowane są różne działania profilaktyczne. Jednym z nich były spotkania młodzieży naszej szkoły z Policjantem Komendy Powiatowej Policji w Gostyniu panem Grzegorzem Błaszczykiem, które odbyło się 28 lutego w auli budynku przy ul. Tuwima.

Wzięło w nim udział 5 klas: I TC, I TD,  I TE, II TE, II TB,  Poruszone tematy były związane przede wszystkim ze zjawiskiem cyberprzemocy i ogólnie pojętym bezpieczeństwem w sieci.

Nasz gość scharakteryzował zjawisko cyberprzemocy, które na pozór niewinne, może wyrządzić ogromne szkody. Przemoc ta jest szczególnie dotkliwa, ponieważ kompromitujące materiały, ukradkiem zrobione zdjęcia, nagrane na telefon komórkowy filmiki docierają za pomocą sieci w krótkim czasie do wielu osób. Jeśli cyberprzemocą zostanie dotknięta osoba wrażliwa, może to spowodować u niej głębokie traumy psychiczne, w najgorszych przypadkach dochodzi nawet do samobójstw. Policjant radził, co robić żeby nie zostać ofiarą cyberprzemocy, jak postąpić będąc świadkiem takiej formy przemocy oraz gdzie szukać pomocy, gdy staniemy się ofiarą agresji w sieci. Podkreślał, że cyberprzemoc jest przestępstwem i poważne jej przejawy należy zgłaszać organom ścigania. Ofiary lub świadkowie cyberprzemocy powinni szukać wsparcia – porozmawiać z rodzicami, pedagogiem, wychowawcą bądź inną zaufaną osobą dorosłą, wspólnie dużo łatwiej rozwiązuje się problemy lub skontaktować się z profesjonalistami, pomocy można szukać np. u konsultantów Helpline.org.pl (800 100 100). Uzupełnieniem prelekcji były filmy, które przygotowała pedagog Katarzyna Kozłowska. Obrazowały one omawiane zjawiska. Spotkania zorganizowali pedagodzy szkolni.

 


{backbutton}