Nikotynizm czyli choroba cywilizacyjna XX i XXI wieku.
CEL GŁÓWNY:
• kształtowanie prozdrowotnej postawy wobec palenia papierosów.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
• ćwiczenie umiejętności pracy w grupach,
• sprawdzenie i zweryfikowanie wiedzy na temat palenia papierosów,
• zniechęcenie uczniów do sięgania po papierosy,
• poszukiwanie i porządkowanie informacji.
METODY PRACY
Praca w grupach, mapa skojarzeń.
MATERIAŁY, ŚRODKI DYDAKTYCZNE
Pytania do quizu, duże arkusze papieru, kolorowe flamastry.
PRZEBIEG LEKCJI
CZĘŚĆ NAWIĄZUJĄCA
- Nauczyciel zapoznaje uczniów z informacjami dotyczącymi palenia papierosów (zał. 1).
CZĘŚĆ WŁAŚCIWA
- Klasa jest dzielona na 4 grupy. Zadaniem grupy będzie udzielenie odpowiedzi na wylosowane pytania (1 członek grupy losuje pytania quizowe) (zał. 2).
- Po upływie 5 minut poszczególne grupy prezentują swoje pytania i odpowiedzi, natomiast pozostali uczniowie sprawdzają poprawność odpowiedzi i ewentualnie poprawiają je.
- Po zakończeniu prezentacji grup odbywa się ranking grup (1 poprawna odpowiedź = 1 punkt).
- Rundka (uczniowie siadają w kręgu). Nauczyciel informuje zwycięską drużynę o prawie zadania pytania dowolnym uczniom na dowolny temat (nauczyciel nie ingeruje w poziom otwartości odpowiedzi).
- Następuje ponowne utworzenie grup (może nastąpić wymiana członków). Nauczyciel zapisuje na tablicy dwa sformułowania:
I KORZYŚCI PŁYNĄCE Z NIEPALENIA
II SKUTKI PALENIA PAPIEROSÓW
Grupy 1 i 2 będą pracowały nad zagadnieniem I, pozostałe nad tematem II.
- Nauczyciel objaśnia metodę pracy zwaną mapą skojarzeń .Uczniowie w centralnym miejscu plakatu zapisują problem, a następnie uzupełniają pozostałe części mapy (dopuszczalne jest przedstawienie skojarzeń metodą graficzną).
CZĘŚĆ PODSUMOWUJĄCA
1. Prezentacja prac wszystkich grup.
ZAŁĄCZNIK 1
CZY WIESZ?
• Każdy papieros zawiera 15 różnych substancji rakotwórczych.
• Osoba wypalająca jedną paczkę papierosów dziennie, po roku wprowadzi do swoich płuc w postaci osadu 1 litr substancji smołowatych.
• Każdy wypalony papieros skraca życie o 8 minut.
• Palenie papierosów prowadzi do psychicznego i fizycznego uzależnienia.
• Ćwiczenia fizyczne nie eliminują negatywnych skutków palenia.
• 90% palaczy chciałoby zerwać z paleniem.
• Papierosy są główną przyczyną pożarów mieszkań i domów.
• Ponad 30 mln palaczy zerwało z nałogiem.
ZAŁĄCZNIK 2
QUIZ – PYTANIA I ODPOWIEDZI
PYTANIE ODPOWIEDŹ
- Czy kiedy palisz papierosa, wdychasz ten sam trujący gaz, który znajduje się w spalinach samochodowych? Co to za gaz? Tlenek węgla. Jest to trujący gaz, który wiąże się z czerwonymi płytkami krwi i zmniejsza zdolność przenoszenia tlenu przez krew.
- Ile znanych substancji rakotwórczych zawiera przeciętny papieros?4, 8 czy 15? Każdy papieros zawiera 15 różnych substancji rakotwórczych.
- Ogólnie wiadomo, że palenie papierosów niekorzystnie wpływa na nasze płuca. Jaki jeszcze inny organ naszego organizmu niszczy palenie? Serce. Palenie tytoniu jest jedną z głównych przyczyn chorób serca.
- Czy to prawda, że ćwiczenia fizyczne eliminują niekorzystne skutki palenia? Nieprawda. Ćwiczenia fizyczne nigdy nie wyeliminują skutków palenia.
PYTANIE ODPOWIEDŹ
- Jaka jest główna przyczyna pożarów w domach i mieszkaniach? Urządzenia elektryczne, łatwopalne środki chemiczne, papierosy? Papierosy.
- Jeśli ktoś wypala paczkę papierosów dziennie, jak dużo substancji smołowatych zbierze się w jego płucach w przeciągu roku? 1 litr substancji smołowatych.
- Czy to prawda, że można uzależnić się od palenia papierosów? Prawda. Można uzależnić się od papierosów zarówno fizycznie jak i psychicznie. Dlatego tak trudno zerwać z tym nałogiem.
- Podaj tylko jeden przykład dlaczego palenie jest niekorzystne dla kobiet w ciąży?
- Istnieje ryzyko wystąpienia niskiej wagi urodzeniowej, poronienia, wcześniactwa, śmierci płodu, śmierci w czasie porodu (około porodu).
PYTANIE ODPOWIEDŹ
- Ilu palaczy twierdzi, że chciałoby zerwać z nałogiem? 25, 65, 85 czy 100%? 85%.
- Ile procent nastolatków pali? Tylko około 10%.
- Co to jest palenie pasywne? Palenie pasywne (niezamierzone) to wdychanie dymu wydychanego przez ludzi palących w twoim towarzystwie. Ty sam nie palisz wówczas papierosa. Jest ono szczególnie niebezpieczne dla ludzi cierpiących na astmę, dolegliwości układu oddechowego czy choroby serca.
- Czy to prawda, że im więcej wiemy o paleniu, tym mniejsze jest ryzyko, że będziemy palić? Prawda.
PYTANIE ODPOWIEDŹ
- Wymień trzy czynności, których nie można wykonywać w czasie palenia papierosa. Pływanie, całowanie, kąpiel pod prysznicem, gra w koszykówkę, itp.
- Wymień trzy przyczyny, z powodu których nastolatki decydują się nie palić? Dym brzydko pachnie, ich koledzy nie palą, ich rodzice nie palą, itd.
- Jakie problemy zdrowotne występują u dzieci, których rodzice palą? Większy wskaźnik zachorowalności na zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, inne choroby układu oddechowego.
- Ile papierosów musisz wypalić, aby spowodować zachwianie rytmu dopływu utlenionej krwi do płuc? Wystarczy jeden papieros, aby spowodować przyspieszony rytm serca, zwiększone ciśnienie krwi i zakłócić rytm dopływu krwi i tlenu do płuc.
{backbutton}